Vademecum Wiedzy - pytania i odpowiedzi

2511.2020

PYTANIE NR: 24701/2020

Dzień dobry,
bardzo proszę o szybka opinię w zakresie kwoty netto i indywidualnych programów Rehabilitacji.

Mamy pracownika który ma umiarkowany stopień z tytułu uszkodzenia narządu słuchu. nie posiada aparatów słuchowych i nie może komunikować się z otoczeniem. Ze względu na brak środków i duży niedosłuch również nie potrafi zrozumiale mówić więc komunikacja odbywa się za pomocą rąk lub pisania na kartce. Pracownik ma niskie wykształcenie i wykonuje prace na stanowisku sprzątający. W celu utrzymania pracownika na zajmowanym stanowisku pracy niezbędne jest wyposażenie go w środki pomocnicze jakimi są aparaty słuchowe. Pracownik żyje w dużej biedzie, ma żonę która również posiada stopień niepełnosprawności z tytułu niedosłuchu i nie jest w stanie nawet najmniejszej kwoty przeznaczyć na aparat słuchowy. Załatwiliśmy pracownikowi aparaty na próbę w celu przetestowania i jego reakcja przeszła najśmielsze nasze oczekiwania, i przekazał nam że nie wiedział że może jeszcze słyszeć i żyć normalnie.


Moje pytanie dotyczy zmian przepisów w zakresie finansowanie pomocy w kwocie netto.
Pracownik nie jest w stanie komunikować się z otoczeniem, powoduje to że jego niepełnosprawność stanowi ogromną barierę zawodową, wykonuje prace jako osoba sprzątająca ale i w tym przypadku komunikacja z otoczeniem jest niezbędna do utrzymania pracownika w zatrudnieniu.
Ze względu na ciężką sytuacje materialną nie jest w stanie pokryć sam kwoty VATu, nie jest w stanie nawet płacić go w ratach.

Proszę o opinię jak mamy działać w takim przypadku. Zakup aparatów słuchowych jest niezbędnym działaniem, żeby dać temu pracownikowi szansę na dalszą prace i w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, pracownik nie tylko ma niedosłuch ale przez brak aparatów również nie potrafi mówić na tyle żeby inny go zrozumieli, dlatego niezbędny jest również system działań mających na celu przywórcenie tej osoby do normalnego życia, powoli tak jak powinno się działać w ramach indywidualnego programu rehabilitacji.
Powyższe działania przyczynią się do utrzymania pracownika w zatrudnieniu, przywrócenie możliwości częściowego słuchu (ubytki sa tak duże że aparat przywróci tylko słuch częściowo) a następnie za pomocą np. mówika, naukę mowy i porozumiewania się z otoczeniem.

Proszę o opinię czy w takich przypadkach możemy sfinansować zakup aparatu słuchowego, mówika w 100%, gdzie pracownik nie jest w stanie uczestniczyć w sfinansowaniu VATu?

Bardzo proszę o szybka odpowiedzieć. Biorąc pod uwagę ile już osiągnęliśmy w przypadku tej osoby niepełnosprawnej i jej radość z możliwości usłyszenia dźwięków otoczenia za pomocą próbnych aparatów, szansę na w miarę normalne funkcjonowanie, naukę mowy i wsparcia z naszej strony, nie chcielibyśmy żeby to wszystko legło w gruzach. Proszę o opinie i ewentualnie propozycje jak mamy zadziałać w tym przypadku.

Z wyrazami szacunku,

Beata Staszewska

pytanie zadane przez: dane autora d/w administracji, dnia: 25.11.2020

Blokada dostępu!
Dostęp do pełnej wersji tej wiadomości posiadają tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu Serwis Vademecum Wiedzy

ZAREJESTRUJ SIĘ »

W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą pod numerem naszej infolini: (16) 679-16-16 lub pisząc na adres biuro@obpon.pl

« powrót