Vademecum Wiedzy - pytania i odpowiedzi

2906.2020

PYTANIE NR: 24285/2020

Prosimy o pomoc w interpretacji przepisów dot. utrzymywania przez zakład pracy chronionej tzw. „efektu zachęty” badanego według metody jakościowej w przypadku, kiedy jeden z segmentów prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej funkcjonuje okresowo i cyklicznie. W tym przypadku pracownikowi zatrudnionemu na czas określony , np. 1 roku, po upływie tego terminu wygasa umowa o pracę. Termin ten jest skorelowany z okresem świadczenia usług przez pracodawcę wobec podmiotu zewnętrznego. W przypadku cykliczności usług, po upływie roku pojawia się możliwość wznowienia świadczenia usług. Pytanie:
Czy w przypadku zatrudnienia osoby, który przed rokiem była pracownikiem wykonującym usługi świadczone okresowo i cyklicznie, zna ich zakres i ma doświadczenie w ich wykonywaniu „efekt zachęty” w ujęciu metodologii jakościowej jest utrzymany?
Czy w związku ze specyfiką działalności prowadzonej okresowo i cyklicznie można zatrudnić w/w osobę na inne stanowisko, w przypadku kiedy na stanowisku, które piastowała poprzednio jest wakat?

pytanie zadane przez: dane autora d/w administracji, dnia: 29.06.2020

Blokada dostępu!
Dostęp do pełnej wersji tej wiadomości posiadają tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu Serwis Vademecum Wiedzy

ZAREJESTRUJ SIĘ »

W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą pod numerem naszej infolini: (16) 679-16-16 lub pisząc na adres biuro@obpon.pl

« powrót