Vademecum Wiedzy - pytania i odpowiedzi

3101.2019

PYTANIE NR: 22733/2019

Proszę o wyjaśnienie:

1. Mam wątpliwości przy wystawianiu ulg w pozycji „ przedmiot sprzedaży”:
- zakup produkcji własnej,
- zakup usług własnych z wyłączeniem handlu oraz
- zakup produkcji własnej i usług własnych z wyłączeniem handlu.
W naszej firmie jest zarówno produkcja własna, którą sprzedajemy (szycie od początku np. ubrań, polarów, itp.) oraz firma wykonuje usługi własne (usługa przeróbek, usługa transportu do klienta). Zaznaczam opcję trzecią, jednak nie do końca rozumiem sformułowanie „z wyłączeniem handlu”. Jeżeli jest to sprzedawane to jest to handel? Nie będę przecież sprawdzać każdej faktury pod tym kątem, jeżeli nasza firma wystawia ponad 100 ulg miesięcznie.

2. Kolejna sprawa dotyczy przekazywania informacji o zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłat na PFRON.
Czy przy wystawianiu ulg konieczna jest data przekazania tej informacji? Nie jestem w stanie wyegzekwować żeby osoby wystawiające faktury przekazywały również te informacje i oświadczenia. Mamy raptem kilka oświadczeń o nie wystawianiu ulg. W tej chwili musiałby ktoś być wysłany do tych firm, które są w naszej miejscowości, aby uzyskać te oświadczenia :-(
Czy mogę „w ciemno” założyć, że informacja została przekazana wraz z pierwszą fakturą? Mogę wpisywać datę z jaką jest wystawiona pierwsza faktura nawet gdy faktycznie nie została przekazana ta informacja? PFRON jest w stanie sprawdzić to? Są jakieś kary przewidziane z tego powodu? Dodam, iż w naszej firmie nie ma książki poczty przychodzącej i wychodzącej.

3. Dlaczego po zmianach nowy kontrahent nie zapisuje się w bazie kontrahentów „ewidencji ulg”? Jest to znaczne utrudnienie, gdy wystawia się dużą ilość ulg w miesiącu. Z jednej strony można w kontrahentach zaznaczyć opcje wysłania informacji, a z drugiej trzeba kontrahenta wpisywać „ręcznie”? I program nie pokazuje , że dany kontrahent już jest w bazie tylko się nadpisuje.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż w grudniu 2018 mamy bardzo dużo faktur, które są pierwszymi po zmianach od 1.10.2018r. i nie wiem jak mam postąpić.

pytanie zadane przez: ..., dnia: 2019-02-10 19:15:54

Blokada dostępu!
Dostęp do pełnej wersji tej wiadomości posiadają tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu Serwis Vademecum Wiedzy

ZAREJESTRUJ SIĘ »

W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą pod numerem naszej infolini: 0 801 00 30 31 lub pisząc na adres biuro@obpon.org

« powrót