Vademecum Wiedzy - pytania i odpowiedzi

1206.2018

PYTANIE NR: 21910/2018

Dzień dobry. Przesyłam pytanie kierowane do Pani Edyty Sieradzkiej
Kontrola z PFRON w firmie ZPChr wykazała, że w jednym miesiącu przekroczono terminowe przekazanie środków na ZFRON (PIT-4) o kilka dni. PFRON uznał to za nieterminowe poniesienie kosztów płacy i nakazał zwrot całego dofinansowania, które firma otrzymała za dany miesiąc. Po przeglądnięciu wyroków sądowych z ostatnich lat w podobnych sprawach wynika, że niektóre firmy tytułem kary otrzymywały sankcje w wysokości 30%, a także w odpowiedzi na pytanie: PYTANIE NR: 19912/2016 czytamy: „Niektórzy pracodawcy czekają z ukaraniem się tj. czekają na kontrolę, w której nastąpi dopiero ujawnienie nieterminowo przekazanej kwoty. PFRON na bieżąco nie ma możliwości sprawdzenia terminów przekazywania na zfron PIT-4 (60%) czy nawet podatku od nieruchomości (90%). Kontroluje tylko wpłatę na PFRON (40% z PIT-4 i 10% z podatku). Kontrolę zfron przeprowadza US i dopiero protokół z kontroli przesyła do PFRON. PFRON dopiero na tej podstawie w większości wzywa pracodawców do wpłaty kary, jeżeli stwierdza, iż został przekroczony 7 dniowy termin”.

Pytanie: Czy PFRON może stosować dowolne sankcje – jedne firmy mają tylko 30% kary za opóźnione przekazanie środków, a inne tytułem kary muszą zwrócić całe dofinansowanie.

pytanie zadane przez: ..., dnia: 2018-06-13 01:18:53

Blokada dostępu!
Dostęp do pełnej wersji tej wiadomości posiadają tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu Serwis Vademecum Wiedzy

ZAREJESTRUJ SIĘ »

W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą pod numerem naszej infolini: 0 801 00 30 31 lub pisząc na adres biuro@obpon.org

« powrót